Nytt år, ny bana

December 2022 blev en av de mest intressanta och intensiva månaderna i klubbens historia hittills. Klubbens medlemmar slöt upp kring uppropet att vara med och sponsra utbyggnaden av den nya banan på ett helt underbart sätt. Tack vare pengarna vi fått in från sponsorer och donatorer och att Täby kommun gav garantier för sin del av bidraget kunde vi få klartecken från Riksidrottsförbundet att dom beviljade vår ansökan om anläggningsbidrag (som täcker halva kostnaden för utbyggnaden). Vi fick också klart med ett nyttjandeavtal för området.

Nu planerar vi att få bandesignen på plats i slutet av januari så att kommunen kan avverka de träd som står i vägen under februari och att banbygget drar igång i mars. Om allt går enligt plan så borde nio nya hål vara spelklara till sommaren.

För er som vill hjälpa att bygga banan så finns det ett formulär att fylla i så att bangruppen kan planera arbetet: https://forms.gle/zRHeXAaKC4K5FhMr5

Ett nytt år betyder också att det är dags att betala medlemsavgiften. Nytt för i år är att föreningen har ett eget Swish-nummer. Ni hittar alla instruktioner här: bli-medlem

Slutligen så har vi också börjat sondera intresset för en repris på fjolårets discgolfresa till Åland. Sugen på att hänga med? Fyll i det här formuläret så har vi lite underlag inför planeringen: https://forms.gle/Lhbq3QRcLF9g9DUs6

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *